Wednesday, August 6, 2014

Ricinus i ricinusovo ulje

Ricinusovo ulje se prvenstveno koristi za regulisanje probavnih smjetnji,tj. zatvora. Njegova primjena se proširila i na kozmetičke svrhe jer zbog svoje hranjivosti odlično utiče na kosu i nokte dajući im izuzetan sjaj i čvrstinu!
Ricinus spade u jednogodišnje ili dvogodišnje biljke sa veoma razvijenim ograncima. U tropskim predjelima ricinus može da naraste do čak 12 metara u visinu dok na našem području on može da raste ali njegova visina ne prelazi 2 metra. Kod nas on prvensteno sadi u dekorativne svrhe i čak mnogi vlasnici i ne znaju da imaju ricinus u dvorištu. Kod nas se ova biljka može naći pod imenima skočac, krpelj biljka , crveni čičak i Hristova palma.
Listovi ricinusa su veliki i veoma dekorativni. Tokom sezone oni mjenjaju boju od zelenkste do crvene. Cvjetovi nisu lijepi, sitni su i bijele su boje a razvijaju se kao u grozdovima. Plod je crvene boje, sa mekanim bodljama po površini. U plodu se nalaze tri sjemenke, koje dosta liče na pasulj. Omotač semenki je tvrd,  gladak i pjegav. Ricinus nema neki poseban miris, a sjemenke su prijatnog ukusa i po ukusu dosta podseća na kikiriki.

Ljekovitost
Od cijele biljke ljekovito je samo ulje koje se dobija iz sjemenki ricinusa. U narodnoj  medicini ricinusovo ulje je tradicionalno sredstvo u pri liječenju zatvora i crijevnih tegoba, hemeroida, analnih fistula, polipa u crevima, katara želuca i crijeva. Koristi se u liječenju natekle jetre i pankreasa, bolova u zglobovima, groznice, glavobolje, reume, išijasa, nervnih bolesti, za čišćenje krvi,tj. za detoksikaciju, za njegu kose i protiv peruti. Ulje ima visoka regenerativna svojstva. Na kožu djeluje smirujuće i zaštitno.

Toksičnost
Osim ulja iz sjemenki, cijela biljka je otrovna, a posebno je otrovna zgnječena sjemenka. Ricinus se ubraja među najjače biljne otrove! Po vrsti djelovanja i intenzitetu često ga porede sa otrovom kobre.

Ricinusovo ulje se može kupiti u slodobnoj prodaji, najčešće u apotekama i parfimerijama. Ukoliko nekim slučajem budete u situaciji da imate prililiku da konzumirate sjemenke, one se ni u kom slučaju NE SMIJU progutaji nego samo  žvakati!


Lubenica i kalorije

Već smo pisali o lubenici kao odličnom ljetnjem osvježenju. Često se postavlja pitanje kakve su nutritivne osobine lubenice, da li se lubenica i kalorije mogu povezati, da li se od preteranog konzumiranja lubenice može udebljati ili se pak ona može primjeniti kao osnova za dijetu.



Po svojim energetskim osobinama, lubenica spada u niskokalorične namirnice. U 100gr lubenice imamo 100 kJ ili 24 kcal, 5gr ugljikohidrata, 1gr bjelančevina i 0gr masti!  Ako ove podatke, gledamo u odnosu naprimjer na bananu, u 100gr lubenice ima čak 4 puta manje kalorija nego u 100gr banane.

Lubenica je takođe podloga za razne ljetnje voćne dijete. Zbog velikog postotka vode u sebi, lubenica daje osjećaj sitosti. Postotak vode u lubenici je preko 90%! Upravo zbog ovoga je ona idealno ljetno niskokalorično prirodno osvježenje!